Velg riktig treslag
Om du ønsker å gjøre snekkerarbeid i båten din selv bør du vite litt om de forskjellige treslagene. Derfor har vi laget en oversikt over de vanligste tresortene du finner hos din trelastleverandør eller i din egen hage.
I denne artikkelen får du en kort gjennomgang av de vanligste treslagene som vi benytter om bord i fritidsbåter som skal benyttes her nord. Tradisjonelt har teak og mahogni vært det vanligste, og av mange regnes dette som de eneste alternativene.
Bøken er et 30-40 meter høyt, sommergrønt tre med rett stamme og grå bark. Kronen er tett og løvrik. Treverket er blekt brunt, til rødaktig. Det er lett å bøye om det varmes med damp, men det slår seg lett når det tørker. Bøk er et hardt treslag som har dårlig bestandighet mot råte og insekter. Det er lett å bearbeide med verktøy, og å lime. Det bør forborres når det skal skrus i det, om ikke så sprekker det lett. Det er godt egnet for laminering, og brukes først og fremst til møbler og innredning. Finnes som kryssfinér.
EIK (Quercus robur)
Digitalt abonnement - 49 kroner per måned, første måned gratis
Bestill her